Onkologové jsou světová komunita.
Na Slovensku každý rok přibude 180 dětských onkologických pacientů. Nejčastějším onemocněním je akutní lymfoblastická leukémie.
Ročně přibude kolem třiceti malých pacientů, jejichž kostní dřeň nefunguje správně.
Nemocným dětem se netvoří klíčové složky krve – bílé a červené krvinky a krevní destičky. Děti jsou vyčerpány, nefunguje jim dobře obranyschopnost a špatně se jim hojí rány.
Jelikož se tento typ leukémie u dětí objevuje poměrně často, onemocnění si získalo pozornost světových onkologů.
V sedmdesátých letech minulého století měly děti s akutní lymfoblastickou leukémií pouze pětiprocentní šanci na přežití. Dnes jejich přežije 90 procent.
„Jde o jeden z nejúspěšnějších příběhů medicíny 20. století,“ říká Alexandra Kolenová, přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie a předsedkyně správní rady nadace Dětem s rakovinou.
Úspěch by nebyl možný bez robustní mezinárodní spolupráce, jejíž součástí je i Slovensko.
V čem jsou jiné nemoci dětí?
„Dětské nádorová onemocnění se zásadně liší od onemocnění dospělých. Jsou mnohem agresivnější, velmi rychle rostou v místě vzniku a zvyknou se šířit, „vysvětluje Judita Puškáčová, prezidentka Sekce dětské onkologie a hemtológie České pediatrické společnosti.
U dětí zároveň dominuje jiný typ onkologických onemocnění, než u dospělých.

Druhým nejčastějším onkologickým onemocněním jsou nádory mozku.
Výskyt onemocnění se mění i vzhledem k věku dítěte. Zatímco u malých dětí dominují takzvané embryonální nádory, které vznikají z nerozlišených tkání, u těch starších se objevují více nádory kostí a nádory ze zárodečných buněk.
„U pubertálních chlapců je to jedna z nejčastějších malignit,“ přibližuje Puškáčová.