back to top
HomeBydleníJak si při rekonstrukci nezašpinit celý byt

Jak si při rekonstrukci nezašpinit celý byt

Sekání, bourání, stěrkování, ba ani malování se neobejde bez velkého nepořádku. Pokud se však na práci připravíte předem, vypořádáte se s nepořádkem lépe než ostatní.

1.Uzavřete zónu
Využijte malířské fólie na oddělení pracovní části od ostatních. Pokud potřebujete do stěny zasekat nový elektrický přívod nebo redukční ventil pro snížení tlaku vody, vytvořte fóliové bariéry. Upevněte je připínáčky do stropu a vyčleňte tak pouze tu část místnosti, ve které bude probíhat práce. Zvířený prach se zachytí v převážné míře na fólii a nebude cestovat po obytném prostoru.

Zavěste fólii i přes dveřní a okenní otvory, abyste zamezili pronikání prachu přes spáry. Právě na těchto místech vzniká průvan, který dává prachové částice do pohybu.

2.Ochráňte podlahy
Na ochranu podlah použijte fóliové pásy se samolepicím okrajem. Praktické jsou nejen proto, že je lze k podkladu přilepit, ale i proto, že většina z nich má silný statický náboj. Právě ten zajistí dokonalé přilnutí k podlaze. Bez ohledu na to, zda pracujete na dřevě, laminátu či dlažbě.

Přímo pod místo, kde pracujete, umístěte na zem starou plátěnou plachtu, celty, koberec či roletu. Umožní vám sbalit obité kousky omítky do balíku, který lehce vynesete ven. Textilie jsou pevné a dokáží ochránit podlahu před nárazem ostrých kusů materiálu.

3.Odsávajte
Seběhněte do půjčovny nářadí a Zamluvte si průmyslový vysavač. Ten na místě pohltí většinu prachových částic a uvězní jejich ve sběrné nádobě. Čím více nečistot odchytit u zdroje, tím méně je budete muset uklízet. Mnohé nářadí jsou vybaveny vyústěním pro odsávání.

Počítejte však s tím, že vysavač zvýší teplotu v malém ohraničeném prostoru. Nemělo by vás to překvapit a pomknúť k tomu, abyste otevřeli okno. Odsávejte s přestávkami, abyste při práci cítili pohodlně.

4.Vytvorte koridory
Pokud třeba z pracovního místa vynášet odpad nebo přinášet různé druhy materiálu, vyrobte na zemi chráněný koridor, který ochrání podlahy před poškozením. Navštivte místní maloobchodní prodejnu a sesbírejte dostatek kartonových krabic.

Po rozebrání je slepte páskou do souvislého běhounu, kterým vydlážděte cestu od vchodových dveří přímo na rekonstrukční pracoviště. Výhodou je nejen jednoduchá údržba, ale i možnost přesouvání trasy. Obzvláště v případě, jestliže při rekonstrukci měníte okna.

5.Zakryte jejich páskou
Při výmalbě interiéru nezapomeňte na malířské pásky. Pokud jimi překryjete zárubně, okenní rámy, vypínače a zásuvky, ušetříte si mnoho práce při mytí. Různé druhy pásek mají různou intenzitu krepování a přilnavosti lepidla, takže se hodí na odlišné druhy povrchů.

Respektujte při výběru doporučení výrobců, abyste předešli zklamání. Pokud překročíte teplotní rozsah nebo necháte pásky nalepené déle, než je to možné, lepidlového vrstva zůstane uchycena při odstraňování pásek na podkladu.

6.Pozor na mokrý nepořádek
Škrábání starých nátěrů se při postřikování stěn vodou neobejde bez množství lepkavého špinavého nepořádku na zemi. Pokud při rekonstrukci pracujete mokrou cestou, na tenkou fóliovou ochranu podlahy sestavenou z pásů naložte ještě jednu vrstvu hrubší fólie.

Spolu s ní sbalíte mokrou lepkavou masu do balíčku, o jehož osud se postará skládka komunálního odpadu. Čím hrubší fólii zvolíte, tím bude riziko protržení níže.

7.místo na přezutí
Předem vyhraďte se starou židličkou místo na přezutí a převlečení, abyste si nepořádek při přestávkách v práci nerozniesli do ostatních obytných místností. Pokud je to možné, upřednostněte při občerstvení altán ve dvoře před pohovkou v obývacím pokoji.

Rozplánujte si práci tak, abyste měli dostatek času na úklid v postupných, citlivých krocích, které zabrání rozšíření nečistot v obydlí.