back to top
HomeBydleníCo byste měli udělat po zimě okolo domu

Co byste měli udělat po zimě okolo domu

Zima se definitivně končí a život ve dvoře a na zahrádce začíná ožívat. Odstartujte novou sezónu drobnými pracemi, které vyžadují vaši pozornost.

1.Upracte dvůr
Pokud vás první sníh překvapil nepřipravené, s koncem zimy se ve dvoře objevila spousta nepořádku. Odložte zapomenuté věci na své místo, ponaprávajte vše, co se sesypalo pod váhou sněhu a prinavráťte dvoru jeho reprezentativní vzhled. Připravte si hrábě, drtič zahradního odpadu, kolečko a pytle. Pusťte se přestěhovat králíkárny na nové slunečnější místo, rozeberte starou rozpadlou udírna a vyvěste na internet inzerát, že darujete nepotřebné cihly a tašky, které vám zabírají nepovšimnuty místo v koutě už léta. Vysypte na cestičky čerstvou vrstvu hoblin a napravte padl plot, na který se vyvalila stařičká zanedbaná jabloň.

2.Prehoďte kompost
Nic nerozprúdi život v kompostoviště více než vidle ve vašich rukou. Poprehadzujte všechny kopy, aby se materiál nadlehčuje a obohatil o vzduch. Pokud bakterie ucítí novou příležitost, okamžitě se proberou k životu a začnou rozkládat zbytky z vašeho trávníku, živého plotu, zahrádky a listí raketovou rychlostí. Pokud při přehazování zjistíte, že některé kopy už završili svou práci, prosejte zralý kompost přes řídké síto a navrecujte ho, abyste ho měli připravený k pěstování sazenic letošní zahrádkářské sezóny. Fólie zabrání přesychání a tak si kompost zachová svou ideální strukturu.

3.Ostrihajte stromky
Dokud se míza rozproudí v plné síle do pupenů, využijte poslední dny spánku dřevin na jejich řez. Zaměřte se nejen na jádroviny a bobuľovniny, ale i na okrasnou výsadbu a živý plot. V tomto čase je většina dřevin bez olistění a tak můžete zkontrolovat jejich zdravotní stav i vyzrání dřeva. Vystříhejte mrtvé vymrzlé části i nekrotické výhonky zimostrázu. Pokud jste promeškali příležitost pro podzimní výsadbu dřevin, můžete tak udělat ještě teď. Umístěte do dvora několik ovocín a pro ptáčata vysaďte křoviny, které jsou známé bohatou rodivosti drobných plodů.

4.Obnovte nátěry plotů
Mrznoucí voda mohla ukončit životnost starého nátěru na dřevěném altánku, lavičce, ale i na ocelové brance. Zkontrolujte jejich stav, odstraňte nalezené chyby a začněte s přípravou na jejich ošetření. Vyhraďte si pro tuto práci teplý slunečný víkend, který vám zajistí radost při práci. Se samotným nátěrem se však zatím nespěchejte. Zatímco napouštěcím Lazura na bázi olejů a vosků nízké teploty nepřekážejí, vodou ředitelné akrylové nátěry jsou citlivé na vysokou vlhkost a nízkou teplotu. V uspěchaných případech sáhněte raději po syntetice, počítejte však s jejím delším schnutím.

5.Prekontrolujte chodníky, zídky a cestičky
Starý a nekvalitní beton se nejčastěji ozve po zimě. Překontrolujte chodníčky, obrubníky, zídky a cestičky, abyste zjistili, v jakém jsou stavu. Zatímco u některých je jedinou záchranou jejich výměna za nové, jiným možná ještě načas pomoci. Očistěte je od uvolněných částí, odprášte a napusťte hloubkovou penetrací. Opravte chyby cementovou maltou a oživte povrch cementovým mlékem. Neuděláte chybu, pokud sáhnete po nanotechnologiích, které zabrání vnikání vody. Stačí jediný nástřik a pára bude ze starého betonového zídky unikat ven, avšak nová voda se dovnitř do něj nedostane.

6.Ponaprávajte zkřivené okapy
Pokud těžký sníh na střeše povykrúcal okapy, budou si žádat nápravu, než se přižene první deštivé období. Vylezte na žebřík, pootáčejte je do správné polohy a zvažte tím, zda byste letos neměli přeci jen investovat do sněžných lapačů, které by takovému stavu zabránili. Někdy stačí pouze přemontovat závěsné háky tak, aby byl okap postaven níže. Nezanedbejte tento úkol, protože pokud budete nápravu odkládat, může se stát, že vám srážková voda začne zatékat do sklepa nebo zaútočí na vaši nezvyklé fasádu či schodiště za verandou.

7.Pripravte trávník na sezónu
Druhá polovina března patří trávníku. Šetřete ho až do proschnutí a ukončení ranních mrazů. Následně vás bude čekat jeho přehrabaný, provzdušnění, zalátanie holin a první sekání. Poprezerajte nabídky zahrádkářských prodejen a udělejte zaraz i to, co jste měli udělat ještě na podzim. Rozmístěte do travnaté plochy drobné cibulky šafránů, které se pro vás stanou nejen posly jara, ale také zprávou, který vám každý rok určí to nejsprávnější období na jarní údržbu trávníku.