back to top
HomeBydleníDopřejte pokojovým rostlinám prostor

Dopřejte pokojovým rostlinám prostor

Presaďte pokojové květiny do nových kvetináčů, dokud jejich pribúdajúce světlo nepřekročí do nové rastové sezóny

Aj když změna ročních období v našich příbytcích není tak velká jako doma, pokojové květiny predsa jen vnímají změny ročních období. Mení sa délka svetelného dne, ale i intenzita paprov. Teplé sluneční dny proto prebúdzajú k životu všeho, co doposiaľ driemalo v črepníku.

Omlaďte ich

Některé květiny se rozrostou více jako jiné a tak se nezaobídu bez pravidelného zmladzovania. Prize se snažíme obnovit jejich kompaktní tvar a usmernit je v raste tak, aby se zahustili. Provádějte několik dní před presádzaním. Rezné rany zaschnou a vyhoja sa, takže rostlina bude mít dostatek energie na rozrastání koreňov.

Vyhraďte si na tento úkon 7- až 14denní předstih, abyste zbytečně nezvyšovali stresový tlak na rostlinu. Může zlepšit vzhled fikusov a ibištekov, svědčit vavřínu či drevinám a pomáhat při kontrole pod kontrolou i některé druhy popínaviek.

Pripravte si vhodné květníky

Bytové květiny žijí v ohraničených nádobách v neustálém šoku a každé změně před tím, co znamená zatížení. Proto je třeba při presádzání postupovat opatrně a vyvarovat se velkými skoky ve veľkosti kvetníka. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že nový květník má být pouze o tolik větší, aby ste udělali různé vedle země vopchali jeden či dva prsty.

Pálená hlina je klasickým materiálem, který je vzdušný a dokáže zamedziť nadmernou zálievku květů citlivých na premočenie. Neglazované hliněné květiny mají dobrou strukturu a privátní vzduch do půdního systému. I když za ne zaplatíte více ako za plast, mají své opodstatnenie. Mimo vhodnou půdní kondíci se postaráme o zvlhčovanie vzduchu v izbe.

Plastové květníky jsou sice dekorativní, lehké a levné, svědčí o tom dříve množstvu rostlin jako pestovateľ. Využijte je raději jako venkovní dekorativní obal, který překrývá fádnosť pálenej hliny. Výhodné je, aby vám venkovní květník nabídl prostor pro proudění vzduchu. I když i přes škáru, kterou pre dekoratívnosť vyplníte drobným kamenivem.

Dělejte módy se začněte vracat výsadbové nádoby z pozinkovaného plechu a to s různými povrchovými úpravami. Opäť im svědčí více dekorativní funkce jako poskytnutý prostor pro priamu výsadbu.

Upraviť koreňový bal

Před presádzáním je třeba vždy počítat s drobnými poškozeními kořenů a tak neškodit zásobiť kvet v předstihu vlahou. Stačí zálievka s denným předstihem před presádzaním a stres bude o něco nižší.

Po vyklopení kořenového balu z květníka vždy překontrolujte stav koreňov. Zatímco některé květníky ukrývajú hnijúce časti kořenového systému, v jiných mohou driemat škodcovia, u nichž často vyjdou bílé vatovité zámotky na koreňoch.

Nahnité části vystřihnout, zamořit škodce je možné pouze pouze insekticídmi. V kvetníku je umělé prostředí, v kterém rovnováha přírody neplatí. Pokud se objeví škoda, zasáhnout musí člověk.

Zbavte ich prachu

Presádzání je ideálním časem i na odstranění prachu ze všech zelených částí květů. Navoľte na sprchovou růžici co nejslabší proudy vody a pod malým tlakem celou nadzemnú časť vysprchujte. Ak je to nutné, sprchovanie opakujte. Nezapomeňte vložit do odtoku sitko, aby ste pri voľnejšom koreňovom balíku neupchali zeminou sifón.

Nezabudnite na drenáž

Každý květník musí při zalievání zajistit odtok prebytočnej vody. Proto musí mít v dolní části odtokový otvor. Aby fungoval lépe, přínosem je i malá vrstva drenáže z hlineného dřeva nebo drobného nasiakavého kamene.

Na formuláři kameniva připravte vrstvičku substrátu nebo zeminy tak, aby byl květ zasadený v jiné hloubce jako v předchozím květníku. Lôžko ze země dá kořenovému balu dostatečnou oporu, aby se neprepadával. Škáru po obvodu zasypte zeminou a utraste. Ak se po první zálievce prepadne, dosypte novou tak, aby splynula s okolím.

Při výběru země se uveďte na paměť, že by měla být prospěšná a ne riziková. Proto je vhodnější posunout po sterilním pestovateľskom substrátu nebo připravené zemi z vlastní zahrady. Sterilizácia teplom či parou brání, aby sples plesní či škodcov napadli rastlinu.

Na lepšie místo

Po presadení svědků květů teplé stanovisko s dostatečným množstvím světla, aby se zo zmenami vysporiadali s co nejmenším úsilím. Potrvá přibližně dva týdny, zatímco oni budou moci v rastru podporovat dávkou hnojiva.

Dokud vaše květiny nemohou převzít život, porozmýšlejte nad týmem, kterým z nich můžete přispět letením. Už nyní můžete naplánovat ich revitalizáciu na balkóne, terase nebo jiné stanovisku, ktorá posilní ich kondičku.