back to top
HomeBydleníJarní udržování trávníku může začít až tehdy, když tráva není přemočená

Jarní udržování trávníku může začít až tehdy, když tráva není přemočená

Vzhledem k dlouhohotrvající zimě se v tomto roce posouvá i začátek jarní údržby trávníku.
Zatímco co v jižnějších oblastech Slovenska začíná už v první polovině března, v tomto roce se stane první v druhé aprílové dekádě. Odborník radí, že vhodný čas na jarnou kultivaci trávnika nastane až do té doby, když trávník není je po snehovej pokrývce premokrený a při stoupání po něm se netvoria průhlbiny.

První počinom, který by jsme po zimě s trávníky měli udělat je prevzdušniť porast a odstranit ho machov a starej zprávy. Pokud máme trávu růst jako 5 centimetrov, nejprve ji musíme skosit a až potom prevzdušniť. „Na menších plochách můžete vyrábět mechanicky pomocí hrablí, zda již běžných, nebo speciálních elektrických, které možná dostanete v obchodě se zahradní technikou,“ řekl pro TASR odborník na tvorbu záhrady Peter Heško. „V případě, že nad 200 metrov jednoznačně doporučíme, proveďte preventivní větrání trávníku pomocí vertikutátoru nebo kosačiek, které mají nože na vertikutování prerezání trávníku do 3 milimetrů,“ dodal Heško. Pripomenul tiež, že prevzdušnění je třeba udělat „do kříža“, nejprve v jednom směru a potom do pravého úhlu v druhém směru.

Prevzdušnenie trávnika odhalí kondíciu, v jaké je porast po zimě. „Pokud objevíme větší plochy, na které tráva není, je potřeba je dosvit a doplnit zeminu, speciální trávnikovú směs, kterou lze vyhledat v zahradních centrech,“ uvedl Heško. Takto ošetřený trávník je vhodný povalcovat, vtedy, když je půda mírně vlhká. „Valec by neměl mít více ako 25 až 30 kíl, aby se neurobil jamy“ zdůraznil odborník.

Jednou z nejdůležitějších bodů údržby trávníku po zimě je hnojení. „Na jarní hnojení je třeba použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku, já osobně doporučuji použít granulované chemické hnojivo, které se nejlépe hodí,“ poradil Heško. Dodal, že při hnojení je třeba řídit, postupujte podle pokynů na obale a hnojení je třeba provést rovnoměrně, pomocí speciálních vozíků nebo strojů na hnojení. „Množstvo hnojiva samozřejmě přizpůsobíme i tomu, v jakém stavu je trávník po zimě, nebo na něm máme žluté fľaky, nebo místa s viditelností méně sýtou zelenou barvou,“ uviedol Heško. Aby jsme se vyhnuli poškození, spálili trávník, je podle neho lépe aplikovat hnojivo opakovaně.

První jarní kosenie je třeba provést tehdy, když tráva narastie viac ako 5 centimetrov. Platí, že čím dál ji budeme kosit, tým bude porast hustejší.

V případě, že i po prevzdušnění a prvním kosení roste mezi steblami trávy i burina, je třeba ji odstranit. Ak je to na menšej ploche a buriny nie je mnoho, postačí, když to uděláme mechanicky, na větší plochách, resp. při zvýšeném výnosu buriny je nutné použít postrek s použitím ekologických selektivních herbicídů, které zničily burinu a trávicí porost nepoškodí, “uvedl Heško.


Tip redakce: Krásná zahrada je srdcem každého domova.